Skip to content

15 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Nov 16, 2018

Property Information

Block1812
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,505
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
55%
Improvement Value:$94,800
45%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,534+4.0%
2024$12,054+1.2%
2023$11,906+0.4%
2022$11,853+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,505DeedBook 3458, Page 261

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,505DeedBook 2635, Page 42Recorded6/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953