Skip to content

33 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block1812
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,590
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
54%
Improvement Value:$97,700
46%
Total Assessment$212,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,641+4.0%
2024$12,156+1.2%
2023$12,008+0.4%
2022$11,955+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 3449, Page 60Recorded11/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954