Skip to content

243 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Dec 1, 2010

Property Information

Block1832
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,160
Acreage0.53

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,400
56%
Improvement Value:$85,200
44%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+4.0%
2024$11,070+1.2%
2023$10,935+0.4%
2022$10,886+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 2002, Page 83

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 828, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1953