Skip to content

4 Whitebirch CourtWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 25, 2013

Property Information

Block1301
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,155
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,700
55%
Improvement Value:$84,400
45%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,066+4.0%
2024$10,641+1.2%
2023$10,511+0.4%
2022$10,464+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,155DeedBook 2401, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1950