Skip to content

761 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block1815
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,883
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,800
34%
Improvement Value:$188,300
66%
Total Assessment$285,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,952+4.0%
2024$16,302+1.2%
2023$16,102+0.4%
2022$16,031+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft2,883DeedBook 3889, Page 217

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook W 159, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1970