Skip to content

8 Dakota AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block1313
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
DescriptionMOTHER/DAUGHTER
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,843
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
43%
Improvement Value:$168,000
57%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,196+4.1%
2024$16,527+1.3%
2023$16,321+0.5%
2022$16,248+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960