Skip to content

737 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Mar 28, 2019

Property Information

Block1815
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,682
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
33%
Improvement Value:$198,200
67%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,588+4.0%
2024$16,914+1.2%
2023$16,707+0.4%
2022$16,633+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,682DeedBook 3551, Page 1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,682DeedBook 2404, Page 197Recorded12/4/2013

Property Sale

Sale
$101,191
DeedBook 2318, Page 21

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook A 141, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1970