Skip to content

11 Evelyn TerrWayne, NJ 07470

Built 2005

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block1817
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,841
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,800
31%
Improvement Value:$270,900
69%
Total Assessment$393,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,409+4.0%
2024$22,512+1.2%
2023$22,236+0.4%
2022$22,138+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft2,841DeedBook 4127, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$895,000
DeedBook 1061, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 847, Page 231