Skip to content

14 Corvair PlaceWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block1822
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,076
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,900
53%
Improvement Value:$113,500
47%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,294+4.0%
2024$13,746+2.1%
2023$13,465+0.4%
2022$13,405+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963