Skip to content

3 Corvair PlaceWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Apr 12, 2017

Property Information

Block1823
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,700
50%
Improvement Value:$133,800
50%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,787+4.0%
2024$15,181+1.2%
2023$14,995+0.4%
2022$14,929+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,296DeedBook 3036, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1959