Skip to content

20 Falcon PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Date
Apr 19, 2018

Property Information

Block1823
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
65%
Improvement Value:$67,900
35%
Total Assessment$193,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,529+4.0%
2024$11,087+1.2%
2023$10,951+0.4%
2022$10,903+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962