Skip to content

7 Falcon PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 3, 2023

Property Information

Block1824
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,678
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,200
46%
Improvement Value:$151,700
54%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,583+4.0%
2024$15,948+1.2%
2023$15,752+0.4%
2022$15,683+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,678DeedBook 4509, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1962