Skip to content

65 Kossuth PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block1824
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,700
59%
Improvement Value:$83,000
41%
Total Assessment$202,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,053+5.7%
2024$11,407+1.2%
2023$11,268+0.4%
2022$11,218+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,625DeedBook 4767, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1962