Skip to content

228 Mac Donald DrWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Nov 17, 2022

Property Information

Block1825
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,901
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,800
32%
Improvement Value:$212,800
68%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,587+4.0%
2024$17,874+1.2%
2023$17,656+0.4%
2022$17,578+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft2,901DeedBook 4438, Page 110

Property Sale

Sale
$189,800
DeedBook O 130, Page 23

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook H 127, Page 557

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook M 115, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1949