Skip to content

46 Wilson AveWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block1828
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,952
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,500
46%
Improvement Value:$167,700
54%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,326+4.0%
2024$17,623+1.2%
2023$17,407+0.4%
2022$17,330+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$805,000

To:

Sq Ft2,952DeedBook 4420, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1954