Skip to content

19 Clinton LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 21, 2017

Property Information

Block1827
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,516
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
46%
Improvement Value:$147,200
54%
Total Assessment$273,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,244+4.0%
2024$15,622+1.2%
2023$15,430+0.4%
2022$15,362+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,516DeedBook 3044, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1957