Skip to content

15 Huff RdWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jul 18, 2019

Property Information

Block2118
Lot28
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
45%
Improvement Value:$147,800
55%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,983+4.0%
2024$15,370+1.2%
2023$15,182+0.4%
2022$15,115+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,544DeedBook 3628, Page 108

Property Sale

Sale
$181,500
DeedBook Z 114, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1963