Skip to content

21 Georgia DrWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Aug 24, 2016

Property Information

Block1829
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,758
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,900
44%
Improvement Value:$175,200
56%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,676+4.4%
2024$17,886+1.8%
2023$17,571+0.4%
2022$17,493+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,758DeedBook 2894, Page 249

Property Sale

Sale
$707,500
DeedBook 1073, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1972