Skip to content

906 Alps RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$413,000
Last Sale Date
Apr 26, 2007

Property Information

Block1829
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,989
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,200
49%
Improvement Value:$111,100
51%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,040+4.0%
2024$12,540+1.2%
2023$12,386+0.4%
2022$12,331+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$413,000

To:

Sq Ft1,989DeedBook 1437, Page 237

Property Sale

Sale
$247,500
DeedBook U 159, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1954