Skip to content

12 Wilson AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$703,000
Last Sale Date
Jan 2, 2024

Property Information

Block1829
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,474
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,500
52%
Improvement Value:$121,700
48%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,174+4.0%
2024$14,592+1.2%
2023$14,414+0.4%
2022$14,350+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$703,000

To:

Sq Ft2,474DeedBook 4644, Page 101

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,474DeedBook 2400, Page 294Recorded11/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1964