Skip to content

122 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block1830
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,977
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,300
41%
Improvement Value:$140,600
59%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,146+4.0%
2024$13,603+1.2%
2023$13,437-16.3%
2022$16,062+50.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,977DeedBook 3866, Page 21

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,369DeedBook 3745, Page 125Recorded2/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1953