Skip to content

42 Georgia DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$526,000
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block1830
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
56%
Improvement Value:$97,900
44%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,343+4.0%
2024$12,831+1.2%
2023$12,674+0.4%
2022$12,618+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$526,000

To:

Sq Ft1,774DeedBook 3344, Page 295

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 2135, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1959