Skip to content

8 Woodland CtWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 2024

Property Information

Block1830
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,350
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,000
35%
Improvement Value:$257,200
65%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,558+4.0%
2024$22,655+1.2%
2023$22,377+0.4%
2022$22,278+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft3,350DeedBook 2705, Page 190Recorded10/15/2015

Property Sale

Sale
$453,855
DeedBook Z 153, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1996