Skip to content

9 Woodland CtWayne, NJ 07470

Built 1998

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Mar 20, 1998

Property Information

Block1830
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,349
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,300
31%
Improvement Value:$301,900
69%
Total Assessment$440,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,174+4.0%
2024$25,171+1.2%
2023$24,863+0.4%
2022$24,752+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft3,349DeedBook 154, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1998