Skip to content

3 Melanie LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$101,500
Last Sale Date
Nov 18, 2013

Property Information

Block1833
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,314
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
47%
Improvement Value:$145,200
53%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,322+4.0%
2024$15,696+1.2%
2023$15,504+0.4%
2022$15,435+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$101,500

To:

Sq Ft2,314DeedBook 2405, Page 247

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 603, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1957