Skip to content

45 Oldham RdWayne, NJ 07470

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block1902
Lot118
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
ZoningR-A
Sq Footage2,278
Acreage1.9

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
58%
Improvement Value:$86,100
42%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094+4.0%
2024$11,630+1.2%
2023$11,488+0.4%
2022$11,437+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook T 148, Page 298

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook T 126, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1926