Skip to content

35 Oldham RdWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 14, 1991

Property Information

Block1902
Lot119
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,228
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,400
63%
Improvement Value:$48,000
37%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,635+4.0%
2024$7,342+1.2%
2023$7,252+0.4%
2022$7,220+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 128, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1930