Skip to content

20 Littlewood CtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$562,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block1902
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,617
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$125,800
72%
Total Assessment$175,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,453+4.0%
2024$10,052+1.2%
2023$9,929+0.4%
2022$9,885+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$562,000

To:

Sq Ft1,617DeedBook 4783, Page 263

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,617DeedBook 3738, Page 80Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 1474, Page 133

Property Sale

Sale
$314,900
DeedBook 471, Page 7

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook L 149, Page 15

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook V 118, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1986