Skip to content

29 Oldham RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block1902
Lot120
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,100
56%
Improvement Value:$59,000
44%
Total Assessment$134,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,974+4.0%
2024$7,668+4.7%
2023$7,324+0.5%
2022$7,290+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,412DeedBook 4951, Page 1

Property Sale

Sale
$339,000

To:

Sq Ft1,412DeedBook 4276, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1940