Skip to content

23 Buens LaneWayne, NJ 07470

Built 1925

Last Sale Price
$361,000
Last Sale Date
Oct 3, 2007

Property Information

Block1902
Lot129
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,069
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,300
74%
Improvement Value:$29,500
26%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,767+4.0%
2024$6,507+1.2%
2023$6,427+0.4%
2022$6,399+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$361,000

To:

Sq Ft1,069DeedBook 1514, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1925