Skip to content

4 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 27, 1987

Property Information

Block1902
Lot140
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,243
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,300
36%
Improvement Value:$209,900
64%
Total Assessment$329,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,574+4.0%
2024$18,824-9.2%
2023$20,728+0.4%
2022$20,636+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,243DeedBook 119, Page 251