Skip to content

56 Littlewood CtWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$331,000
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block1902
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,617
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
31%
Improvement Value:$111,200
69%
Total Assessment$161,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,585+4.0%
2024$9,217+1.2%
2023$9,105+0.4%
2022$9,064+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$331,000

To:

Sq Ft1,617DeedBook 2812, Page 88

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,617DeedBook 2428, Page 1Recorded2/4/2014

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 679, Page 277

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook B 124, Page 230

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook C 118, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1986