Skip to content

11 Fair Ridge CtWayne, NJ 07470

Built 1990

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
Aug 30, 2017

Property Information

Block1902
Lot82
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,158
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
23%
Improvement Value:$188,400
77%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,473+4.0%
2024$13,918+1.2%
2023$13,747+0.4%
2022$13,686+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$424,000

To:

Sq Ft2,158DeedBook 3138, Page 51

Property Sale

Sale
$248,500
DeedBook V 130, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1990