Skip to content

23 Woodlot RdWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Jul 11, 2018

Property Information

Block1906
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,690
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
39%
Improvement Value:$141,100
61%
Total Assessment$231,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,753+4.0%
2024$13,226+1.2%
2023$13,064+0.4%
2022$13,006+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$518,000

To:

Sq Ft2,690DeedBook 3353, Page 246

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,690DeedBook 3248, Page 208Recorded2/12/2018

Property Sale

Sale
$185,500
DeedBook Q 151, Page 342

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook D 122, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1948