Skip to content

262 Pompton RdWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2002
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
48%
Improvement Value:$94,700
52%
Total Assessment$183,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+4.0%
2024$10,475+1.2%
2023$10,347+0.4%
2022$10,301+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920