Skip to content

5 Diane CtWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Date
Jul 13, 2016

Property Information

Block2003
Lot133
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,495
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$144,200
34%
Improvement Value:$283,000
66%
Total Assessment$427,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,401+4.0%
2024$24,427+1.2%
2023$24,128+0.4%
2022$24,021+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$436,339
DeedBook P 142, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1995