Skip to content

39 Almadera DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$395,544
Last Sale Date
Oct 30, 1995

Property Information

Block2006
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,494
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,900
42%
Improvement Value:$198,000
58%
Total Assessment$338,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,151+4.0%
2024$19,378+1.2%
2023$19,141-17.0%
2022$23,066+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,544

To:

Sq Ft3,494DeedBook 142, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1995