Skip to content

35 Almadera DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$389,855
Last Sale Date
Nov 30, 1995

Property Information

Block2006
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,469
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
36%
Improvement Value:$250,600
64%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,285+4.0%
2024$22,392+1.2%
2023$22,118+0.4%
2022$22,020+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$389,855

To:

Sq Ft3,469DeedBook 143, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1995