Skip to content

210 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Jan 12, 2018

Property Information

Block2003
Lot173
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
46%
Improvement Value:$125,900
54%
Total Assessment$232,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,813+4.0%
2024$13,283+1.2%
2023$13,120+0.4%
2022$13,062+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook W 162, Page 227

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook Z 119, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1960