Skip to content

1 Thorne HillWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$737,500
Last Sale Date
Apr 19, 2006

Property Information

Block2005
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,938
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,900
42%
Improvement Value:$210,800
58%
Total Assessment$360,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,447+4.0%
2024$20,625+2.3%
2023$20,169+0.4%
2022$20,080+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$737,500

To:

Sq Ft2,938DeedBook 1446, Page 73

Property Sale

Sale
$483,000
DeedBook B 163, Page 137

Property Sale

Sale
$368,990
DeedBook U 147, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1996