Skip to content

4 Aberdeen AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 19, 2014

Property Information

Block2005
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,420
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
48%
Improvement Value:$130,600
52%
Total Assessment$250,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,913+4.0%
2024$14,341+1.2%
2023$14,165+0.4%
2022$14,102+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,420DeedBook 2450, Page 101

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,420DeedBook 2431, Page 87Recorded2/12/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964