Skip to content

12 Kirk TerrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Oct 29, 1999

Property Information

Block2005
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,636
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
44%
Improvement Value:$158,700
56%
Total Assessment$282,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,786+4.0%
2024$16,142+1.2%
2023$15,944+0.4%
2022$15,874+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,636DeedBook 163, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1964