Skip to content

45 Hardwick LaneWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2006

Property Information

Block2104
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
49%
Improvement Value:$126,200
51%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,716+4.0%
2024$14,152+1.2%
2023$13,979+0.4%
2022$13,917+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$96,000
DeedBook Y 120, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1968