Skip to content

25 Almroth DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block2104
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,173
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
50%
Improvement Value:$120,300
50%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,366+4.0%
2024$13,815+1.2%
2023$13,646+0.4%
2022$13,585+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000

To:

Sq Ft2,173DeedBook 453, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1966