Skip to content

29 Almroth DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 11, 1997

Property Information

Block2104
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,404
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
53%
Improvement Value:$106,300
47%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,527+4.0%
2024$13,008+1.2%
2023$12,849+0.4%
2022$12,792+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,404DeedBook 152, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1966