Skip to content

52 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$609,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block2109
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,198
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,900
35%
Improvement Value:$214,000
65%
Total Assessment$328,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,556+4.0%
2024$18,807+1.2%
2023$18,576+0.4%
2022$18,494+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$609,000

To:

Sq Ft3,198DeedBook 3442, Page 130

Property Sale

Sale
$690,000
DeedBook 1360, Page 107

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook H 119, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1971