Skip to content

64 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 27, 1991

Property Information

Block2109
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,147
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,900
42%
Improvement Value:$152,300
58%
Total Assessment$262,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,590+4.0%
2024$14,993+1.2%
2023$14,809+0.4%
2022$14,744+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,147DeedBook 129, Page 393

Property Built

Built

Year Built: 1970