Skip to content

72 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1970

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2109
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,288
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,900
48%
Improvement Value:$126,200
52%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,395+4.0%
2024$13,843+1.2%
2023$13,674+0.4%
2022$13,613+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970