Skip to content

4 Anderson DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$557,000
Last Sale Date
Feb 8, 2013

Property Information

Block2111
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,312
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,300
47%
Improvement Value:$137,900
53%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,412+4.0%
2024$14,821+4.5%
2023$14,176+0.4%
2022$14,114+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$557,000

To:

Sq Ft2,312DeedBook 2281, Page 164

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 603, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1964