Skip to content

3 Ruskin CourtWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Sep 27, 2018

Property Information

Block2113
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
44%
Improvement Value:$157,500
56%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,738+4.0%
2024$16,096+1.2%
2023$15,899+0.4%
2022$15,829+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft2,312DeedBook 3421, Page 115

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook B 119, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1964